Søg

F-Secure Mobile Security

F-Secure CorporationVærktøjerBekræftet

F-Secure Mobile Security icon
278.47K Anmeldelser
4,2
Downloads
100.000.000+
Pris
Free
Annoncer

Skærmbilleder

F-Secure Mobile Security feature graphic
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
F-Secure Mobile Security screenshot
Annoncer

Analyse af Appwesome

Hvis du som mig er lidt paranoid omkring datasikkerhed, har du sikkert overvejet en sikkerhedsapp til din smartphone. Jeg har prøvet F-Secure Mobile Security, og mit indtryk er, at den især giver mening for dig, der gerne vil samle flere sikkerhedsværktøjer ét sted uden at skulle sætte dig ind i en kompliceret løsning. Den er ikke en erstatning for gode vaner eller telefonens egne sikkerhedsindstillinger, men den kan være et nyttigt ekstra lag i hverdagen.

Hvad jeg ville bruge den til i praksis

En sikkerhedsapp bliver først værdifuld, når den passer ind i almindelige rutiner. Jeg ville især bruge F-Secure, når jeg installerer apps uden for mine sædvanlige vaner, følger links fra beskeder eller hjælper et familiemedlem med at gøre en telefon mere tryg at bruge. Det er netop i de små øjeblikke, hvor man klikker hurtigt eller ikke er sikker på, om en side er ægte, at en ekstra advarsel kan gøre en forskel.

Et realistisk eksempel: Du modtager en besked om en pakke, der angiveligt venter på betaling, og åbner linket på vej hjem. Her er browsing-beskyttelse relevant, fordi en mistænkelig side kan blive stoppet, før du indtaster oplysninger. Jeg ville stadig kontrollere afsenderen og gå direkte til transportørens officielle app eller hjemmeside, hvis noget virker forkert. En blokering hjælper, men den gør ikke enhver besked troværdig eller enhver sikker side risikofri.

Det er også nyttigt at tænke over, hvilken beskyttelse man faktisk har brug for. Hvis din største bekymring er svindellinks, er webbeskyttelsen mere central end en lejlighedsvis manuel scanning. Hvis du primært vil vide, om en fil eller app virker mistænkelig, er antivirusdelen vigtigere. At vælge ud fra sit eget problem gør appen lettere at bruge end at slå alt til uden at forstå, hvad værktøjerne skal hjælpe med.

Sådan får du mere ud af beskyttelsen

Mit praktiske råd er at gennemgå indstillingerne lige efter installationen, mens du har ro til det. Se især på, hvilke beskyttelsesfunktioner der er aktive, og om de virker på den måde, du forventer, når du bruger browseren. Sikkerhedsværktøjer kan være afhængige af, at man aktiverer eller tillader bestemte funktioner; derfor bør man ikke nøjes med at installere appen og antage, at alle muligheder automatisk er i brug.

Annoncer

Ved en scanning ville jeg også skelne mellem et rent resultat og en garanti for, at telefonen aldrig kan blive kompromitteret. En scanner kan finde kendte eller genkendelige problemer, men sunde vaner er stadig afgørende: hold Android opdateret, hent apps fra kilder, du har tillid til, og vær varsom med anmodninger om adgang til kontakter, beskeder eller andre data, som ikke passer til appens formål. Det er en mere realistisk måde at bruge antivirus på end at behandle det som en usynlig livvagt.

Hvis du hjælper et barn med at bruge en telefon, er det værd at aftale reglerne sammen, før du bruger forældrekontrol. Filtre kan støtte en samtale om passende indhold, men de erstatter ikke den. Jeg ville også teste indstillingerne på de sider og apps, barnet faktisk skal bruge, så en nødvendig tjeneste ikke bliver blokeret ved en fejl. Den slags kontrol er mest nyttig, når den er gennemtænkt og tilpasset familien, ikke bare slået til som standard.

Andre artikler, du kan læse

Alle artikler

Førstehåndsindtryk

Efter at have downloadet F-Secure Mobile Security fra Play Store var installationen ret glat. Appen har et enkelt og brugervenligt interface, som ikke kræver en ph.d. i cybersikkerhed for at forstå. Det er altid en bonus, når man ikke behøver at være teknisk geni for at få mest muligt ud af en app.

F-Secure Corporation står bag appen, som hører til blandt værktøjer til mobil sikkerhed. Den er gratis at hente, har PEGI 3 og understøtter Android fra version 7.0. Den aktuelle version er 10.57-ff32089. På Google Play ligger gennemsnittet på 4,2 ud af 5 fra omkring 1,1 millioner bedømmelser, og appen har passeret 100 millioner installationer. Det tyder på, at løsningen har bred appel, men et stort publikum er ikke i sig selv et bevis på, at den passer til alle.

Brugervenlighed og funktioner

Selv om appen er simpel i sit design, er den fyldt med funktioner. En af de første funktioner, jeg bemærkede, var antivirusbeskyttelsen. Den scanner din enhed for malware og andre trusler, og selvom jeg ikke havde nogen virus (heldigvis!), giver det en vis ro i sindet at vide, at jeg er beskyttet.

Annoncer

En anden funktion, der fangede min interesse, var browsing-beskyttelse. I disse dage, hvor vi konstant surfer på nettet, er det rart at have en app, der beskytter imod phishing-forsøg og usikre websites. Jeg testede det ved at forsøge at besøge et par skumle websites, og appen blokerede dem med det samme. Nemt og effektivt!

Hvor den passer ind blandt alternativerne

F-Secure er bedst at se som en samlet mobil sikkerhedsløsning frem for kun en virusscanner. Sammenlignet med en gratis scanner, der primært bruges efter en mistænkelig hændelse, er kombinationen af scanning, webbeskyttelse og værktøjer til en mistet enhed mere relevant for løbende brug. Omvendt kan telefonens indbyggede sikkerhed og forsigtige brug være tilstrækkeligt for den, der sjældent installerer nye apps og ikke har behov for ekstra kontrol. Jeg ville ikke anbefale at betale for en bredere pakke, før man har afklaret, hvilke funktioner man faktisk vil bruge.

Appen er gratis, men køb i appen koster fra 9,00 kr. til 849,00 kr., hvis betalingen går via Play. Det er et spænd, man bør undersøge i selve appen, før man vælger noget, så man ved, hvad man køber, og om det passer til ens behov. Hvis du blot ønsker at prøve den grundlæggende sikkerhed, kan du begynde uden at købe noget. Hvis en funktion beder om betaling, så vurder først, om telefonens egne værktøjer allerede løser opgaven godt nok.

En ekstra sikkerhed

Appen tilbyder også en tyverisikring, som er ret smart. Hvis du mister din telefon, kan du via appen lokalisere den, låse den eller endda slette alt indhold. Det er selvfølgelig ikke noget, man ønsker at skulle bruge, men det er rart at vide, at muligheden er der.

Der er dog et vigtigt praktisk forbehold ved fjernsikring: Du bør sætte dig ind i mulighederne, mens telefonen stadig er hos dig, og sørge for, at du kan få adgang til den relevante konto fra en anden enhed. Hvis du først undersøger funktionen efter et tyveri, er det for sent at finde ud af, hvad du skal bruge. Jeg ville også sikre mig, at billeder og vigtige dokumenter er sikkerhedskopieret et andet sted; fjernsletning er en beskyttelsesforanstaltning, ikke en backup.

Annoncer

En anden smart feature er forældrekontrol. Hvis du har børn, der bruger din telefon, kan du sætte restriktioner på, hvilke websites de kan besøge, og hvilke apps de kan bruge. Det er en god måde at sikre, at de holder sig væk fra uønsket indhold.

Forældrekontrol er dog ikke nødvendigvis det rette valg for enhver familie. Hvis barnet bruger sin egen telefon, bør du først kontrollere, at indstillingerne faktisk dækker den enhed og den brug, du vil styre, og at begrænsningerne ikke forstyrrer skolearbejde eller andre nødvendige tjenester. Til en enkelt fælles telefon kan enkle aftaler og opsyn være nok; til en familie, der ønsker mere teknisk styring, kan værktøjet være en hjælp, men det kræver løbende justering.

Den reelle begrænsning

Den største ulempe ved en sikkerhedspakke er, at flere funktioner også kan betyde flere indstillinger at holde styr på. Hvis du kun ønsker en enkel kontrol af en mistænkelig fil, kan en komplet suite føles tungere end nødvendigt. Og hvis du allerede bruger andre sikkerheds- eller forældreværktøjer, kan overlappende funktioner gøre det uklart, hvilken app der står for hvad. Jeg ville undgå at køre flere løsninger med samme formål uden først at gennemgå deres indstillinger.

Derudover bør man ikke opfatte en blokering som en endelig dom. En webside kan ændre sig, og svindel forsøger ofte at få brugeren til selv at godkende betalinger eller dele oplysninger. Når F-Secure advarer, ville jeg lukke siden og ikke forsøge at omgå advarslen, medmindre jeg har en god grund til at undersøge adressen nærmere. Hvis en side ser legitim ud, er det stadig sikrere at åbne tjenesten via dens officielle app eller ved selv at skrive adressen.

Ydelse og pålidelighed

Hvad angår appens ydeevne, så bemærkede jeg ingen væsentlig indvirkning på min telefons hastighed. Jeg har oplevet med andre sikkerhedsapps, at de kan være lidt tunge og gøre enheden langsommere, men det var ikke tilfældet her. F-Secure Mobile Security kørte stille og roligt i baggrunden uden at sluge for meget batteri eller ressourcer.

Din oplevelse kan naturligvis afhænge af telefonens alder, andre apps og de funktioner, du aktiverer. Hvis du synes, at batteriet eller ydelsen ændrer sig, er det bedre at undersøge telefonens batteri- og appindstillinger end straks at antage, at en enkelt sikkerhedsapp er årsagen. Opdater også appen, når du bruger den, og kontrollér efter større ændringer, at de beskyttelsesfunktioner, du forventer, stadig er slået til.

Hvem jeg ville anbefale den til

Jeg synes især, den er relevant for dig, der gerne vil have webbeskyttelse sammen med scanning, eller som ønsker at have tyverisikring og forældrekontrol samlet i en app. Den kan også være praktisk for mindre tekniske familiemedlemmer, hvis du hjælper dem med opsætningen og viser dem, hvordan de reagerer på en advarsel. Den er mindre oplagt for den, der kun vil scanne en telefon en enkelt gang, allerede har en løsning, der dækker de samme behov, eller helst vil holde antallet af baggrundsapps nede.

Det er også værd at skelne mellem at beskytte en telefon og at beskytte alle sine konti. En mobil sikkerhedsapp kan hjælpe med risici på enheden og ved browsing, men den kan ikke gøre en genbrugt adgangskode sikker eller forhindre, at man selv deler en engangskode med en svindler. Jeg ville derfor kombinere den med unikke adgangskoder, skærmlås og omtanke ved betalinger. Det er især vigtigt, hvis mobilen bruges til bank, e-mail og kontogendannelse.

Konklusion

Alt i alt er jeg temmelig tilfreds med F-Secure Mobile Security. Det leverer en solid sikkerhedspakke, der ikke bare beskytter mod virus og malware, men også giver værktøjer til at holde din browsing sikker og dine børn beskyttede. Hvis du leder efter en pålidelig sikkerhedsapp, der er let at bruge, er denne et godt valg. Plus, det faktum, at den ikke dræner din enhed, er et stort plus i min bog.

Min anbefaling er dog at vælge den med et konkret behov i tankerne: webadvarsler, scanning, hjælp ved en mistet telefon eller kontrol af børns brug. Hvis du ikke har brug for disse værktøjer, er telefonens indbyggede beskyttelse og gode digitale vaner muligvis nok. På den måde får du ikke flere funktioner, end du faktisk vil bruge.

Så hvis du er på jagt efter en sikkerhedsløsning til din smartphone, kan du tjekke denne ud. Og som altid, husk at holde din software opdateret for at maksimere sikkerheden!

Højdepunkter

  • Brugervenlig grænseflade
  • nem at navigere.
  • Stærk beskyttelse mod malware og phishing.
  • Løbende opdateringer for bedre sikkerhed.
  • Indeholder tyverisikringsfunktioner.
  • Ingen irriterende reklamer eller pop-ups.

Begrænsninger

  • Kan påvirke enhedens ydeevne lidt.
  • Præmieversion kan være dyr for nogle.
  • Begrænset support til ældre enheder.
  • Nogle funktioner kræver internetforbindelse.
  • Gratis version har færre funktioner.

Ofte stillede spørgsmål

01

Hvordan installerer jeg F-Secure Mobile Security?

Du kan installere F-Secure Mobile Security ved at downloade det fra Google Play Store eller Apple App Store. Efter installationen skal du oprette en konto, hvis du ikke allerede har en, og følge instruktionerne på skærmen for at aktivere beskyttelsen. Sørg for, at din enhed er opdateret for bedst mulig ydeevne.

02

Er F-Secure Mobile Security kompatibel med min enhed?

F-Secure Mobile Security er kompatibel med de fleste Android- og iOS-enheder. For Android kræves version 6.0 eller nyere, mens iOS-enheder skal have version 13.0 eller nyere. Det anbefales altid at tjekke den seneste kompatibilitetsinformation i app-butikken inden download.

03

Hvilke funktioner tilbyder F-Secure Mobile Security?

F-Secure Mobile Security tilbyder funktioner som antivirusbeskyttelse, browsing-sikkerhed, appscanning og tyverisikring. Derudover har den funktioner til beskyttelse af privatliv, som beskytter dine personlige data mod uautoriseret adgang. Det er en omfattende løsning til sikkerhed på mobilen.

04

Hvordan fungerer F-Secure Mobile Securitys antivirusbeskyttelse?

Antivirusbeskyttelsen i F-Secure Mobile Security scanner automatisk dine apps og filer for skadelig software. Den bruger en kombination af realtidsbeskyttelse og regelmæssige scanninger for at sikre, at din enhed er beskyttet mod de nyeste trusler. Du kan tilpasse scanningsindstillingerne efter dine præferencer.

05

Tilbyder F-Secure Mobile Security kundesupport?

Ja, F-Secure Mobile Security tilbyder omfattende kundesupport. Du kan få hjælp via deres online supportcenter, som har en række artikler og vejledninger. Derudover kan du kontakte deres supportteam via e-mail eller telefon for personlig assistance. Supporttjenesterne er tilgængelige på flere sprog.

F-Secure Mobile Security på andre sprog

Annoncer
F-Secure Mobile Security icon

F-Secure Mobile Security

Værktøjer

Dette websted tilbyder uafhængig information om mobilapps udviklet af tredjeparter og ejer, udgiver eller distribuerer ikke de nævnte apps. Alle varemærker og logoer tilhører deres respektive ejere. Udviklerens kontaktoplysninger og privatlivspolitikker, der vises på appsider, tilhører den officielle udvikler og er kun angivet som reference. Kontakt udvikleren på support.lms@f-secure.com, https://www.f-secure.com/us-en/mobile-security eller https://www.lookout.com/legal/consumer-privacy-policy for support eller spørgsmål vedrørende data.

Andre anbefalinger som F-Secure Mobile Security

Se alle apps

Google

Google LLC

4,4Værktøjer